Utflukter fra Gran Canaria

Har du lyst til å oppdage all den vakre naturen og landsbyene som ligger gjemt i omgivelsene på Gran Canaria? Da inviterer jeg deg til å bli med på en av disse utfluktene og få en uforglemmelig ferie.
Utflukter fra Gran Canaria

Andre populære aktiviteter i Gran Canaria

Mer om: Utflukter fra Gran Canaria

En av de beste tingene å gjøre på Gran Canaria er å dra på utflukt for å oppdage all den naturlige sjarmen på øya og i omgivelsene. Kanariøyene ligger utenfor Afrikas nordvestkyst og er kjent for sine strender med krystallklart vann og hvit sand. Men det er ikke den eneste attraksjonen.

Fra Gran Canaria kan du gjøre ulike utflukter til sør eller nord på øya eller til naboøyene. Overalt finner du pittoreske landsbyer, jungel, naturparker og mye mer. Hvert hjørne skjuler mye skjønnhet og moro. Velg det opplegget som passer deg best, og nyt ferien. Hva venter du på?

1. Utflukt til Las Palmas de Gran Canaria fra den sørlige delen av øya

Santa Ana-katedralen| ©Maciej J
Santa Ana-katedralen| ©Maciej J

Hvis du bor sør på Gran Canaria og ønsker å bli kjent med den livlige hovedstaden, kan du ta en dagstur til Las Palmas de Gran Canaria. Denne turen tar deg med til byens mest symbolske steder, fra det historiske sentrum til de mest populære strendene. Turen varer i ca. 7 timer og koster i gjennomsnitt 39 euro.

Turen starter med en busstransport fra forskjellige steder sør på øya. Første stopp er Vegueta, den historiske bydelen der du kan beundre Santa Ana-katedralen, Casa de Colón og de sjarmerende brosteinsbelagte gatene. Etterpå besøker dere markedet i Vegueta, et ideelt sted for å oppdage de lokale smakene.

Turen fortsetter deretter til Las Canteras-stranden, en av de mest berømte strendene på Gran Canaria, hvor du får tid til å spasere eller slappe av ved sjøen. Siste stopp blir ved Alfredo Kraus Auditorium, en ikonisk bygning som ligger like ved kysten. På slutten av dagen tar bussen deg tilbake til den sørlige delen av øya.

Detaljer av interesse

  • Pris: rundt 39 €.
  • Varighet: ca. 7 timer
  • Transportmiddel: buss

Bestill en utflukt til Las Palmas de Gran Canaria

2. Katamaranutflukt langs kysten av Gran Canaria

Katamaran| ©Jon-Eric Melsæter
Katamaran| ©Jon-Eric Melsæter

Å utforske Gran Canarias kyst fra sjøen er en av de mest uforglemmelige opplevelsene du kan ha på øya. Med denne katamaranutflukten kan du nyte en dag med seiling i krystallklart vann, med mulighet for å svømme, snorkle og slappe av i solen. Utflukten varer i 5 timer og koster i gjennomsnitt € 69.

Turen starter i havnen i Puerto Rico, hvorfra katamaranen setter seil til de beste skjulte vikene og strendene på øya. Under overfarten kan du beundre de imponerende klippene og vulkanske formasjonene som omkranser kystlinjen. Det blir flere stopp for bading i havet eller valgfri vannsport som jetski og parasailing.

Om bord kan du nyte et lett måltid og forfriskende drikke mens du slapper av i katamaranens komfortable solsenger. Når dagen er omme, vender dere tilbake til havnen med et minne om en perfekt dag på Atlanterhavet.

Detaljer av interesse

  • Pris: rundt 69 €.
  • Varighet: ca. 5 timer
  • Transportmiddel: katamaran

Bestill en katamarantur på Gran Canaria

3. Utflukt gjennom hjertet av vulkanen Bandama

Krateret med furutrærne i Gáldar| ©smir_001
Krateret med furutrærne i Gáldar| ©smir_001

I det geografiske sentrum av Gran Canaria kan du ta en ikonisk utflukt gjennom øyas vulkanske formasjoner. Denne turen varer i gjennomsnitt ti timer og koster ca. 90 €. Under hele turen blir du guidet av en ekspert som viser deg kløfter, fjellvegger og mye mer.

Denne typen utflukter starter veldig tidlig om morgenen. Guiden din vil fortelle deg hvor du skal møte bussen som skal ta deg til de hellige fjellene på Gran Canaria Første stopp er i landsbyen Moya, der dere besøker poeten Tomás Morales' husmuseum for å lære mer om hans liv og virke. Etterpå kan du gå til utsiktspunktet i Doramas-jungelen.

Når du drar derfra, fortsetter du opp i fjellene med buss. På veien stopper dere ved furukrateret Gáldar og Montañón Negro. Videre kommer du til landsbyen Artenara, hvor du kan nyte den vakre utsikten over landparken Roque Nublo.

Her har du minst en time til å spasere rundt og spise lunsj på en av de lokale restaurantene. Til slutt går dere gjennom de brosteinsbelagte gatene i landsbyen Tejeda, hvor dere får smake på mandelsøtsaker. På slutten av turen tar guiden deg med tilbake til utgangspunktet.

Interessante detaljer

  • Pris: ca. 90 €.
  • Varighet: ca. 10 timer.
  • Transportmiddel: buss og fottur.

Bestill en hel dag ved Bandama-vulkanen

4. Utflukt fra Gran Canaria til Tenerife

Santa Cruz de Tenerife| ©Jaume Escofet
Santa Cruz de Tenerife| ©Jaume Escofet

Tenerife og Gran Canaria er øyer som ligger svært nær hverandre. Hvis du befinner deg på Gran Canaria, kan du ta en dagstur til Santa Cruz de Tenerife med ferge fra Agaete på Gran Canaria. Disse utfluktene tar vanligvis rundt 15 timer og koster i gjennomsnitt 70 euro.

Disse utfluktene starter om morgenen og går vanligvis fra den lille byen Agaete i Las Palmas. Derfra reiser du i rundt 80 minutter til havnen i Santa Cruz de Tenerife. Der kan du gjøre en av de beste utflukteneTenerife.

Guiden din tar deg med gjennom gatene og smugene i Santa Cruz for å shoppe litt og deretter besøke en restaurant eller kafé. Etterpå passerer dere noen av de vakreste strendene på øya. Neste stopp er La Giganta de Santa Ursula, en ca. fire meter høy steinstatue, som guiden tar dere med i buss til.

Etter denne ruten kommer dere til Villa de la Orotava, den vakreste landsbyen nord på Tenerife. Byens historiske sentrum er erklært som et historisk-kunstnerisk sted. Her kan du blant annet se kirker og hus med kolonial arkitektur, Victoria-hagene og Nuestra Señora de la Concepción-kirken. På slutten av turen returnerer du til Santa Cruz og reiser deretter med ferge til Gran Canaria.

Interessante detaljer

  • Pris: rundt 70 €.
  • Varighet: ca. 15 timer
  • Transportmiddel: ferge og buss.

5. Guidet dagstur til regnskogen med smaksprøver

Doramas landlige park| ©Victor Dominguez Farias
Doramas landlige park| ©Victor Dominguez Farias

Regnskogen Doramas eller Parque Rural de Doramas ligger nord på Gran Canaria, og på denne utflukten blir du kjent med den i all sin prakt. Blend deg selv med vakre fossefall og naturlige bassenger. Et slikt eventyr varer i gjennomsnitt åtte timer og koster ca. 90 euro.

Disse utfluktene starter tidlig om morgenen. Bussen henter deg på hotellet ditt og tar deg med inn i jungelen sammen med gruppen. På vei inn i Azuaje-juvet får du se all den vakre naturen. I dette spesielle naturreservatet vil du se åssidene fulle av laurisilva, fossefall, Tilos de Moya, som er en del av Doramas-skogen, og trær fra tertiærtiden.

Guiden din vil hjelpe deg med å vandre gjennom alle disse naturlandskapene på en rolig tur. Du kan også besøke en gård og bodega for å se frukttrær og kaffeplantasjer. Her kan du smake på fruktene og drikke en kopp kanarisk kaffe. Før turen avsluttes, tar guiden deg med på en svømmetur i de naturlige bassengene.

Interessante detaljer

  • Pris: rundt 90 €.
  • Varighet: ca. 8 timer.
  • Transportmiddel: buss og fottur.

6. Reise til Fuerteventura fra Gran Canaria

Fuerteventura| ©Alex Healing
Fuerteventura| ©Alex Healing

Fra Gran Canaria kan du også ta en tur til Fuerteventura. For å komme dit må du ta en ferge fra havnen i Las Palmas de Gran Canaria til Puerto de Rosario på Fuerteventura. Denne utflukten koster i gjennomsnitt minst 90 €, og den tar i gjennomsnitt 15 timer. Vær oppmerksom på at reisetiden er ca. 4 timer.

Denne øya ble erklært som biosfærereservat av Unesco i 2009. Ved ankomst tar guiden deg med til Corralejo, det mest turistifiserte området på øya. Her kan du dra til naturparken Dunas de Corralejo, Fuerteventuras hovedattraksjon, hvor du kan nyte vakre strender og besøke den nærliggende landsbyen.

Deretter er det på tide å besøke landsbyen La Oliva. Der finner du Candelaria-kirken og Casa de los Coroneles, en gammel staselig bygning. Du kan også ta turen innom Ecomuseum Alcogida på Fuerteventura, der du kan se dyreinnhegninger i vakker vegetasjon og en atmosfære som minner om hvordan livet var på 1800-tallet.

På slutten av turen tar guiden deg med tilbake til startstedet for fergen tilbake til Gran Canaria. Du kan imidlertid velge å bli her noen dager til eller reise hjem. Prisen på turen vil variere avhengig av hvor dere skal reise.

Interessante detaljer

  • Pris: rundt 90 €.
  • Varighet: ca. 15 timer
  • Transportmidler: ferge og buss.

7. Utflukt fra Gran Canaria til Lanzarote

Ettermiddag på Lanzarote| ©Antonio Vaccarini
Ettermiddag på Lanzarote| ©Antonio Vaccarini

Turen fra Gran Canaria til Lanzarote kan ta rundt seks timer med ferge. Du må reise fra Las Palmas-kaien på Gran Canaria til Arrecife, hovedstaden på Lanzarote. Det er best å lage sin egen reiserute, da det vanligvis ikke finnes noen detaljert utflukt mellom de to øyene. Fergeturen kan koste rundt 50 euro eller mer.

Når du ankommer Lanzarote, kan du utforske byen Arrecife ved å starte med Charco de San Ginés. På grunn av dette stedet har byen fått tilnavnet "Atlanterhavets Venezia". I omgivelsene finner du flere restauranter og barer der du kan gå inn og spise hva du vil med en vakker utsikt.

Et annet stopp jeg anbefaler er Puente de las Bolas de piedras, der Castillo de San Gabriel tidligere lå. I dag ligger museet for Arrecifes historie her, og du kan besøke det og lære mye mer om byen.

Som en avslutning på dagen er det ikke dumt å besøke Playa del Reducto, en urban strand med rolig vann. Den ligger i sentrum av byen, og her kan du tilbringe litt tid før du tar fergen tilbake til Gran Canaria. Merk at du også kan ta et fly for en raskere reise.

Interessante detaljer

  • Pris: rundt 50 €.
  • Varighet: ca. 15 timer
  • Transportmiddel: ferge.

6. Utflukt i en Beetle cabriolet på Gran Canaria

Volkswagen Boble| ©Niels
Volkswagen Boble| ©Niels

Så langt har jeg anbefalt utflukter der høydepunktene er stedene du vil se. Men denne utflukten i en VW Beetle cabriolet handler også om transportmiddelet. Dette er en av de ti beste tingene du kan gjøre på Gran Canaria til en pris på rundt 75 € og en varighet på minst seks timer.

For å delta må du gå til møtestedet som guiden din har angitt. Der får du beskjed om hvilken bil du skal kjøre. Totalt vil det være minst ti biler med på dette eventyret. De første stoppene dere gjør er i San Bartolomé de Tirajana og deretter ved Mirador El Guriete. Dere fortsetter også til Santa Lucía og Pico de las Nieves.

Et annet interessant stopp på denne turen er et besøk på Finca Canarias Aloe Vera Her kan du lære litt om fordelene med denne planten, og hvis du vil, kan du ta med deg en prøve eller et produkt. Dette er for egen regning, men besøket er inkludert i turens pris.

Hvis du reiser til Gran Canaria i vintermånedene, for eksempel i desember, kan enkelte veier være stengt. Vær oppmerksom på at denne ruten er svært væravhengig, så sjekk alltid med guiden din og ta forholdsregler.

Detaljer av interesse

  • Pris: rundt 75 €.
  • Varighet: ca. 6 timer.
  • Transportmiddel: VW Beetle cabriolet.

Hva vil jeg se på denne typen utflukter?

Naturmonumentet Roque Nublo| ©Roquenublogc
Naturmonumentet Roque Nublo| ©Roquenublogc

Kanariøyene har syv svært pittoreske øyer der du finner en rekke fritidsaktiviteter knyttet til vann og sjø, men Gran Canaria er vanligvis utgangspunktet for mange av dem. I tillegg til å nyte øyene har du også mulighet til å besøke landsbyer med flotte hus og naturparker.

Du vil alltid være i kontakt med havet, ettersom mange av disse utfluktene foregår med ferge eller båt. Hvis du skal reise til en øy langt unna Gran Canaria, anbefales det å reise med fly. Da vil du kunne observere landskapet fra oven.

Tips for en utflukt fra Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria| ©Nicolas Vigier
Las Palmas de Gran Canaria| ©Nicolas Vigier

Utflukter fra Gran Canaria tar vanligvis lang tid. Når du reiser innover i landet er opplevelsen raskt overstått, men hvis du drar til andre øyer, kan det ta mer enn fire timer. Det er derfor lurt å tenke nøye gjennom reiseruten og ta høyde for timene.

Hvis du vil utforske en hel øy, er det best å bli der i minst en dag før du reiser tilbake til Gran Canaria. På denne måten er du sikker på at du ikke går glipp av noen turistmål.

La oss sammenligne alternativene

  • Utflukt til Agaete-dalen fra Las Palmas
  • Pris: ca. 40 €.
  • Varighet: ca. 7 timer.
  • Transportmiddel: buss og fottur.
  • Fordeler med dette alternativet: inkluderer kaffesmaking, og du blir kjent med flere landsbyer på Gran Canaria.
  • Ulemper med dette alternativet: Denne utflukten inkluderer ikke lunsj eller snacks underveis.
  • Utflukt fra Gran Canaria til Tenerife
  • Pris: rundt 70 €.
  • Varighet: ca. 15 timer
  • Transportmiddel: ferge og buss.
  • Fordeler med dette alternativet: Du får besøke flere av Tenerifes symbolske steder.
  • Ulemper med dette alternativet: lunsj eller snacks er ikke inkludert i turen, kun transport og guide.
  • Guidet dagstur til regnskogen med smaksprøver.
  • Pris: ca. 90 €.
  • Varighet: ca. 8 timer.
  • Transportmiddel: buss og fottur.
  • Fordeler med dette alternativet: Du får mulighet til å utforske regnskogen og komme i kontakt med naturen.
  • Ulemper med dette alternativet: Du må være forberedt på en lang spasertur i regnskogen, så vær forsiktig underveis slik at du ikke faller og vær oppmerksom på ruten.
  • Tur til Fuerteventura fra Gran Canaria
  • Pris: rundt 90 €.
  • Varighet: ca. 15 timer
  • Transportmidler: ferge og buss.
  • Fordeler med dette alternativet: Du kan bli kjent med flere grønne og attraktive områder på Fuerteventura.
  • Ulemper med dette alternativet: Det er en veldig lang tur, og du må være sikker på om guiden din vil følge deg under rundturen på øya eller ikke.
  • Utflukt fra Gran Canaria til Lanzarote
  • Pris: rundt 50 €.
  • Varighet: ca. 15 timer
  • Transportmiddel: ferge.
  • Fordeler med dette alternativet: Det er en utflukt der du har større frihet til å bestemme reiseruten din ettersom du reiser uten guide.
  • Ulemper med dette alternativet: Det er en veldig lang tur, og du bør planlegge alt veldig godt ettersom du ikke har med deg en profesjonell guide.
  • Tur gjennom hjertet av vulkanen og prøvesmaking av lokal mat.
  • Pris: ca. 90 €.
  • Varighet: ca. 10 timer.
  • Transportmiddel: buss og fottur.
  • Fordeler med dette alternativet: Du kan besøke flere landsbyer og naturparker på Gran Canaria.
  • Ulemper med dette alternativet: Det er en lang utflukt som tar flere timer, så du må gjøre justeringer i ferieplanen din.
  • Utflukt i en Beetle cabriolet på Gran Canaria
  • Pris: rundt 75 €.
  • Varighet: ca. 6 timer.
  • Transportmiddel: VW Beetle cabriolet.
  • Fordeler med dette alternativet: I tillegg til å se mange pittoreske steder på Gran Canaria, vil du oppleve et annerledes eventyr i en kabriolet.
  • Ulemper med dette alternativet: Du må kunne kjøre bil for å kunne følge ruten.

Anmeldelser fra andre reisende

4.6
· 4211 Anmeldelser
  • C
    C. O.
    4
    (0 Anmeldelser)
    Utflukten til toppene og vulkanen var en unik opplevelse, selv om jeg tror de kunne forbedret organiseringen av tidene ved hvert stopp.
  • N
    N. V.
    5
    (0 Anmeldelser)
    Utflukten gjennom toppene og Bandama-vulkanen var en unik opplevelse, med imponerende landskap og et flott utendørseventyr.
  • S
    S. M.
    4
    (0 Anmeldelser)
    Jeg elsket besøket til toppene og vulkanen, en unik opplevelse som gjorde meg målløs. Jeg har alltid ønsket å se en vulkan på nært hold, og denne turen overgikk forventningene mine.
  • O
    O. F.
    4
    (0 Anmeldelser)
    Utflukten til de høye toppene og Bandama-vulkanen var veldig kul, landskap som gjør deg gal. Du bør ikke gå glipp av det, egentlig.
  • B
    B.
    5
    (0 Anmeldelser)
    Vi elsker opplevelsen. Vi ble fascinert av forklaringen av vulkanene av guiden, du kunne fortelle at han elsket jobben sin